Weselne savoir-vivre Pary Młodej

Hej wesele!

Często spotykam się z zapytaniami od przyszłych Nowożeńców dotyczące różnych praktyk savoir-vivre podczas przyjęcia weselnego. Począwszy od etapu jego przygotowywania, skończywszy na czasie już po weselnym. Pokrótce postaram się Wam opisać najczęściej pojawiające się pytania, tak abyście się nie obawiali, że kogoś urazicie, albo popełnicie jakieś faux pas.

Przed ślubem

Przygotowania do uroczystości ślubu i wesela

Jeśli jesteście na tym etapie, to zapraszam Was do tematu  „Zaręczyny i co dalej? Savoir-vivre narzeczonych”.

Jeżeli robisz już ostatnie szlify Waszego przyjęcia i zastanawiasz się czy przygotować plan usadzenia gości, to odpowiem Ci, że zdecydowanie TAK. Etykieta savoir-vivre mówi, że przy każdej formie podjęcia gości czy to w domu, czy w lokalu, w przypadku przyjęć powyżej 8 osób należy swoim gościom wskazać ich miejsce przy stole. Przy czym przy małych spotkaniach wystarczą same wizytówki. Po za tym bardzo irytującym może okazać się moment „wyścigu” gości na sali weselnej po najlepsze miejsca przy stołach. A potem się okaże, że osoby które nie zdążyły są skazane zajmować ostatnie wolne miejsca, przy przypadkowych osobach, co gorsza może się okazać tak, że osoby skonfliktowane usiądą obok siebie. Chcesz wiedzieć jakie są zasady przygotowania takiego planu?  Zapraszam do lektury Tutaj

zorganizowani, Renata Omilian, wesele, usadzenie gości, table plan
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/39617671708246713/

Noclegi dla gości weselnych

Często spotykam się z zapytaniem, czy w obowiązku Pary Młodej jest zapewnienie noclegów swoim gościom? Zawsze odpowiadam, że nie ma takiego obowiązku, aczkolwiek jest to w bardzo dobrym tonie, a już na pewno w przypadku gości pochodzących z innych regionów niż jest wesele. Uczestnictwo w weselu jest również dużym wydatkiem dla zaproszonych gości: prezent, strój, dojazd. Dlatego też, jeżeli nie macie budżetu na noclegi, wówczas musicie o tym fakcie poinformować swoich gości już w zaproszeniu.

Moja rada. Jeżeli nie macie budżetu na zapewnienie noclegów gościom, możecie do zaproszenia włożyć wkładkę z Waszymi propozycjami noclegu np. podać kilka opcji hoteli, które są najbliżej sali weselnej, możecie również wynegocjować rabat dla swoich gości w hotelu przy sali weselnej  i ich o tym poinformować, albo zaproponować częściową partycypację w kosztach noclegu.

W dniu ślubu

Przygotowania wg staropolskiej tradycji i błogosławieństwo

Panna Młoda przygotowuje się w swoim domu, a Pan Młody w swoim. Następnie Pan Młody razem ze swoimi rodzicami i świadkami jedzie po Pannę Młodą i w domu Panny Młodej następuje błogosławieństwo. Jako pierwsi Państwa Młodych błogosławią rodzice Panny Młodej, a potem rodzice Pana Młodego. Po błogosławieństwie Para Młoda jedzie razem jednym autem do kościoła. 

Staropolska tradycja-tradycją, ale co wówczas, gdy macie inne plany np. First Look, albo przygotowania planujecie na miejscu w hotelu przy sali weselnej? Czy można odejść od tej naszej tradycji? TAK

Zorganizowani, Renata Omilian, Ślub, wesele, First Look
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/560346378616303541/

Jeżeli planujecie wszystkie przygotowania do ślubu w hotelu przy sali weselnej, wówczas błogosławieństwo może być zorganizowane w dowolnym miejscu, jakie zaproponuje Wam manager sali. Może być to przy pięknej pogodzie plener np.  ogród, może być to sala kominkowa, może być to apartament hotelowy itp. Rozwiązań jest naprawdę wiele. Starajcie się jedynie unikać pokoju przygotowań, gdyż tam najzwyczajniej w świecie będzie panował harmider i nieład. 
Jeżeli planujecie tzw. First Look  błogosławieństwo możecie przesunąć na poranek w dniu ślubu, albo nawet dzień wcześniej. Praktykuje się również błogosławieństwo rodziców już w samym kościele w nawie bocznej, po tym jak ojciec Panny Młodej oddał ją już narzeczonemu.

Zdjęcia podczas ceremonii ślubu

Często spotykam się z pytanie, czy wypada poprosić uczestników ceremonii o niefilmowanie oraz nie robienie zdjęć urządzeniami mobilnymi podczas ceremonii. Tak. Dodam, że nie tylko wypada, ale nawet warto o to zadbać. Żeby potem nie było przykrych niespodzianek na zdjęciach w postaci, że np. w trakcie wyjścia Pary Młodej z kościoła na zdjęciach zamiast gości podziwiających Nowożeńców będzie widać same telefony i gości próbujących uchwycić ten moment. 

Zorganizowani, Renata Omilian, Ślub, wesele, Tablica informacyjna
Żródło zdjęcia: Rekwizytornia http://rekwizytorniaandcompany.pl/

Wejście do Kościoła/USC

Jako pierwsi do kościoła wchodzą goście, a następnie Para Młoda. W wielu regionach Polski, po Parę Młodą przed kościół wychodzi ksiądz i to on ich prowadzi do ołtarza idąc przed nimi. W przypadku First Look, Pan Młody wchodzi do kościoła jeszcze przed przyjazdem Panny Młodej i oczekuje na nią przy ołtarzu, a ksiądz wówczas wychodzi tylko po Pannę Młodą i jej ojca (tudzież inną osobę, która będzie prowadzić ją do ołtarza).
W przypadku ceremonii ślubnej w Urzędzie Stanu Cywilnego, goście wraz z Wami gromadzą się w przedsionku sali zaślubin. Na prośbę pracownika goście przechodzą do sali zaślubin, zajmują miejsca i oczekują na Wasze wejście.

Z której strony Panna Młoda? 

Według zasad savoir-vivre Panna Młoda zajmuje miejsce po prawej stronie Pana Młodego – nie tylko idąc do ołtarza, ale także przyjmując życzenia, zasiadając do weselnego stołu, itd. Wyjątek stanowią śluby wojskowe – Pan Młody prowadzi swoją wybrankę po lewej stronie, ponieważ prawą rękę musi mieć wolną do oddawania honorów.
Natomiast jeśli mamy do czynienia z tradycją anglosaską, zobaczymy dokładnie odwrotne ustawienie, a mianowicie Panna Młoda po lewej stronie – bliżej serca Pana Młodego.

Wyjście z Kościoła/USC

Z kościoła jako pierwsi wychodzą Nowożeńcy. W Urzędzie Stanu Cywilnego po zakończeniu ceremonii, jako pierwsi wychodzą goście, którzy gromadzą się przed głównym wejściem i czekają na Parę Młodą.

Zorganizowani, Renata Omilian, Ślub, wesele, savoir-vivre
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/806425877002628603/

Dojazd do lokalu 

Po ceremonii wszyscy goście udają się do miejsca, gdzie odbywa się przyjęcie weselne. Zasada jest taka, że pierwszy samochód w korowodzie należy do Pary Młodej. Wraz z nowożeńcami podróżują świadkowie.

Powitanie chlebem i solą

„Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło” – tak niegdyś  nowożeńców witała mama Panny Młodej na progu jej rodzinnego domu, gdyż to właśnie tu odbywało się przyjęcie weselne. Dziś wesela organizowane są poza domem, dlatego też rytuał ten przeszedł na ręce rodziców obojga nowożeńców, albo właściciela/managera lokalu. Najczęściej wygląda to tak, że talerz z chlebem i solą trzymają obie mamy Pary Młodej i witają w ten sposób  nowożeńców.

Wejście do lokalu

Po przywitaniu chlebem i solą, pierwsi do lokalu wchodzą nowożeńcy, a za nimi dopiero  goście. W tym momencie często Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg.


Podczas wesela

Powitanie gości weselnych

Od kilku/kilkunastu lat w salach weselnych przyjął się zwyczaj zaczerpnięty ze spotkań dyplomatycznych, a mianowicie poczęstowanie przybyłych gości powitalnym aperitifem/szampanem. Robi się to na stojąco nim goście zajmą miejsca przy stołach. Jak to zrobić, by przebiegało ono zgodnie z etykietą savoir-vivre? W tym momencie jest to formalnie pierwszy toast i wznosi go zawsze ojciec Panny Młodej.

Zorganizowani, Renata Omilian, Ślub, wesele, savoir-vivre, powitanie gości, welcome drink,
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/434667801536200133/

Tata Panny Młodej powinien w tym momencie powiedzieć parę słów od siebie (przemówienie powinno być składne, zwięzłe i krótkie, nie przekraczające 2-3 minut):

• podziękować gościom za przybycie;
• powitać Pana Młodego i jego bliskich w swojej rodzinie;
• może opowiedzieć krótką anegdotę dotyczącą życia małżeńskiego;
• wznieść toast za Młodą Parę;

Po krótkiej przemowie zebrani goście zazwyczaj śpiewają „Sto lat” Parze Młodej.

Kto może zastąpić ojca Panny Młodej gdy go nie ma?  Może być to ojczym, bliski wuj, chrzestny, dziadek, ale może być to również mama Panny Młodej.

Moja rada – jeżeli powitanie odbywa się już na sali weselnej, a macie przygotowany plan usadzenia gości np. w formie tablicy, warto go w tym momencie ustawić np. na parkiecie, a nie w holu przed wejściem do sali weselnej, aby goście nie musieli się do niego wracać w celu sprawdzenia gdzie siedzą. Po zajęciu miejsc przez gości obsługa sali może go zabrać w inne miejsce, albo nawet już schować. 

Przedstawienie gości 

Dobrym zwyczajem podczas wesela jest przedstawienie gości. Zazwyczaj robi to wodzirej podczas pierwszego bloku tanecznego, proponując do tego odpowiednią zabawę. Natomiast możecie pokusić się również na najbardziej formalny sposób, a mianowicie osobiście przedstawić swoich gości. Panna Młoda przedstawia gości ze swojej strony, Pan Młody ze swojej, a wspólnych przedstawiają razem. 

Moja rada. Wydrukujcie dwustronnie winietki, tak aby każdy mógł widzieć kto siedzi naprzeciw niego. Zrezygnuje natomiast z popularnych przypinek, ponieważ agrafki niszczą delikatne materiały sukienek i Panie często rezygnują z ich przypięcia.

Toasty

Kolejność wygłaszania toastów jest następująca: ojciec Panny Młodej, ojciec Pana Młodego, Pan Młody/Panna Młoda, świadkowie, a następnie inni goście. 

Toasty najlepiej zaplanować w scenariuszu wesela i wygłaszać pomiędzy posiłkami (bardzo dużym będzie wygłoszenie mowy w trakcie jedzenia) i nie wszystkie na raz, aby nie przytłoczyć gości przemowami oraz dać im odetchnąć. Na przykład:

1. ojciec Panny Młodej – toast powitalny;
2. ojciec Pana Młodego – po II daniu, jeszcze przed deserem;
3. Pan Młody – po kolejnym posiłku, np. po torcie;
4. świadek – w kolejnej przerwie pomiędzy blokami tanecznymi. itd. 

Każdy toast należy wznosić na stojąco, przy czym stoi sam orator, pozostali wstają dopiero na słowa „Chciałbym wznieść toast za…”. Przed toastem należy dość wyraźnie zaakcentować fakt, że chce się coś powiedzieć, można to zrobić np. delikatnie uderzając sztućcem o kieliszek i poprosić uczestników o chwilę ciszy.

Toastu nigdy nie wznosimy wódką! Do wzniesienia toastu nie wybieramy również wody, gazowanych napojów bezalkoholowych czy soków.  Toast powinno wznieść się tylko szampanem/winem musującym, dozwolone jest również zwykłe wino. Zgodnie z etykietą savoir-vivre, jeżeli nie pijesz alkoholu, lepiej jak sięgniesz po kieliszek z winem i udasz, że pijesz łyka, niż sięgniesz po szklankę z wodą czy sokiem.

Moja rada. Dobrym rozwiązaniem dla osób niepijących alkoholu, jest wzniesienie toastu winem bezalkoholowym. Bardzo dobre wina, które uwierzcie nie smakują jak kompot, a wiem bo sama je miałam na swoim ślubie,  można zamówić on-line na stronie https://www.bezalkoholove.com/pl 
Zorganizowani, Renata Omilian, Ślub, wesele, savoir-vivre, powitanie gości, welcome drink,
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/13299761386151477/

Idealny toast  powinien być krótki, nieprzekraczający 2-3 minut i powinniśmy wypowiadać się składnie i rzeczowo.  Tak więc warto przygotować się wcześniej do tej chwili. Najlepiej, gdy mowa wzrusza i bawi, ale nie tylko Nowożeńców, ale również i gości. Wspominając historię z życia Pana lub Panny Młodej należy pamiętać, aby nikogo nie urazić, ani nie przywołać przykrych wspomnień. 

Jaką treść powinny zawierać przemowy?
• tata Panny Młodej – toast powitalny – omówiony jest przy powitaniu gości.
• tata Pana Młodego – również powinien podziękować gościom za ich obecność, powitać Pannę Młodą i jej bliskich w swojej rodzinie, oraz może oczywiście opowiedzieć jakąś krótką historię lub anegdotę nawiązującą np. do dzieciństwa jego syna, albo do okresu narzeczeństwa pary na końcu wznieść toast za Młodą Parę;
• Pan Młody – swoją przemowę powinien skierować do swojej żony i jej rodziców dziękując im za przyjęcie do rodziny, podziękować innym osobom za okazane wsparcie, może oczywiście opowiedzieć jakąś historię lub anegdotę o narzeczeństwie, bardzo miłym akcentem będzie jak powie kilka słów od serca swojej małżonce i na finiszu
 wzniesie toast za nią;
• Panna Młoda – jeżeli ma życzenie również przemówić, wówczas jej treść powinna być analogiczna do przemówienia Pana Młodego, tylko skierowana do męża i jego rodziny;
Świadkowie – powinni podziękować za wybór ich na honorową funkcję, powiedzieć parę słów o Parze Młodej, może być to w formie już roastu i wznieść toast za szczęśliwą Parę.

Podziękowania dla rodziców

Stosunkowo często spotykam się z pytaniem, czy można podziękowania dla rodziców zrobić w innym momencie niż podczas przyjęcia weselnego? Jak najbardziej jest to akceptowalne rozwiązanie i nie popełnicie w ten sposób żądnego faux pas. Młodzi nierzadko dziękują swoim rodzicom np. tuż po błogosławieństwie.  Pamiętajcie o jednej bardzo ważnej zasadzie, jeżeli z jakiegoś powodu nie chcecie podziękowań dla jednej strony, wówczas nie organizujcie żadnych podziękowań dla drugiej strony w obecności tej pierwszej. Jest to po prostu bardzo nietaktowne. 

Rozmowa z gośćmi

Podczas wesela powinniście pamiętać, że wśród gości są osoby, które przyjechały z daleka, aby móc z Wami świętować. Dlatego też bez względu na okoliczności powinniście podejść do każdego i zamienić z nim chodź kilka słów, podziękować za przybycie i udział w przejęciu weselnym.

Sesja zdjęciowa

Czy wypada wyjść z przyjęcia na sesję zdjęciową? Kiedyś było to dość powszechnie stosowana praktyka. Kończyło się tak, że Para Młoda potrafiła zniknąć z wesela nawet na godzinę czasu, co bardzo potrafiło irytować gości weselnych. Dziś już się na szczęście od tego typu rozwiązań odchodzi i sesje ślubne ustawia się z fotografem na inny termin niż wesele.  Natomiast jak macie ochotę wyskoczyć do pięknego ogrodu przy sali weselnej, aby zrobić sobie chociaż kilka ujęć w tej scenerii, to jak najbardziej korzystajcie. Natomiast pamiętajcie, że Wasze zniknięcie nie może trwać dłużej niż pół godziny, w przeciwnym razie z pewnością zostanie ono zauważone. 

Zorganizowani, Renata Omilian, Ślub, wesele, savoir-vivre, powitanie gości, welcome drink,
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/236157574197748138/

Zakończenie wesela

Jak zakończyć wesele. Dobrą praktyka jest jak wodzirej zapowie że gramy 3 ostatnie utwory. Bardzo miłym akcentem będzie jak na sam koniec, jako ostatni utwór wrócicie do pierwszego tańca, tym razem goście będą mieli okazję zatańczyć go z Wami. 

Transfer gości

W dobrym tonie jest zapewnienie gościom transport z sali weselnej do domu, tudzież do hotelu, w którym goście się zatrzymali. 


Po ślubie

Podziękowania dla gości. Etykieta savoir-vivre mówi, że zawsze należy podziękować gościom weselnym nie tylko za przybycie, ale również za otrzymane prezenty. W jakiej formie to zrobić? Więcej o podziękowaniach przeczytasz Tutaj

Zdjęcia w mediach społecznościowych. Czy można wstawiać zdjęcia gości np. na swój profil na Instagramie? Tylko i wyłącznie wówczas gdy oni wyrazili na to zgodę. Pamiętajcie, że nie każdy chce być oznaczony na zdjęciu, w szczególności, gdy w jego opinii wyszedł na nim niekorzystnie.  

Zorganizowani, Renata Omilian, Ślub, wesele, savoir-vivre, wieczór panieński
Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/311100286758837102/