Jak wybrać dobrego fotografa?
Oczywiście z polecenia, chociaż w moim odczuci wcale nie musi być to idealne rozwiązanie. Wybór konkretnego fotografa uzależniony będzie od Waszych indywidualnych upodobań i stylu jaki preferujecie. Reporterski – dokumentujący całą uroczystość, a może wolicie tradycyjne, pozowane sesje ślubne, a może zdecydujecie się na zdjęcia artystyczne i osobę, która szuka oryginalnych ujęć łączących konwencję dokumentu i pozowanej sesji?
No dobrze, jeżeli już wiemy jaki styl lubimy, to co zrobić jak nie mamy rekomendacji kogoś, kto akurat w takiej estetyce pracuje? Zaczynamy poszukiwania w sieci, na targach ślubnych itp. Oglądamy portfolia, coś nam w oko wpadnie i … No właśnie, pojawiają się wątpliwości. Przecież nie znamy człowieka. A może to nie jego zdjęcia? Na co musicie zwrócić szczególna uwagę wybierając konkretnego wykonawcę?
Po pierwsze zawsze proś fotografa o pokazanie PORTFOLIO. Nawet jeżeli nie ma zamieszczonego go na swojej stronie, ma je z pewnością przygotowane do wglądu dla swoich klientów. Może się po prostu okazać tak, że jego klienci nie wyrazili zgody, na publikację wizerunku na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Brak portfolio jest sygnałem, że coś „tu nie gra”. Oczywiście ktoś może dopiero zaczynać swoją pracę z aparatem, ale powinien Wam to powiedzieć na samym początku oraz mieć przygotowane portfolio ze zdjęć warsztatowych. P.S. upewnijcie się, czy pokazane Wam zdjęcia w portfolio nie są zdjęciami stockowymi.
Co powinno być widoczne na dobrych zdjęciach ślubnych?
Emocje
to właśnie uchwycenie miłości nowożeńców, wzruszenia rodziców, dobrej zabawy gości na weselu nadaje tej charakterystycznej i szczególnej otoczki każdej fotografii.
Detale
Dłoń z obrączką, pocałunek, zbliżenie w tańcu – takie charakterystyczne drobiazgi zapewniają kadrom większą intymność.
Plenery
Plaża nad morzem, jezioro, łąka, park, ogród botaniczny, miejska sceneria, wszystko może nadać zdjęciom większego energii.
Chwile
Wyjście z kościoła, przybycie Pary Młodej do sali weselnej, powitanie ich przez gości, życzenia, pierwszy taniec, pierwszy pocałunek, dobrze ujęte uśmiechy, znaczące spojrzenia, czy nawet jak Pan Młody przysuwa krzesło Pannie Młodej, albo pomaga jej w kłopotliwych sytuacjach – to właśnie te niepozowane i spontaniczne reakcje uwiecznione na zdjęciach chwycą Was najbardziej za serca, gdy wrócicie do tych obrazów za jakiś czas.
Jeżeli portfolio Wam się spodoba, możecie przystąpić do ustalania szczegółów Waszej współpracy i oferty. Jakie pytania zadać fotografowi?
- Jakie posiada pakiety usług, jaka jest ich cena i co one zawierają?
Uściślijcie szczegóły wybranego pakietu np. w jakich godzinach pracuje fotograf, czy w cenie jest foto-książka i ile będzie miała rozkładówek oraz czy są jakieś dodatkowe koszty np. dojazd fotografa.
- Ile dostaniecie obrobionych zdjęć, na jakim nośniku (CD, pendrive, link do pobrania z serwera) i w jakim formacie?
Upewnijcie się, że zdjęcia nie będą posiadały znaku wodnego, lub logo wykonawcy. Czy będą w wystarczająco dużej rozdzielczości, aby wydrukować je np. jako obraz? Czy otrzymacie np. prezentację z podkładem muzycznym?
- Jaki jest czas oczekiwania na realizację zlecenia?
W szczytowym sezonie ślubnym na gotowe zdjęcia średnio czeka się około 3 miesięcy. Ale warto się upewnić, że nie będzie to trwało nawet i roku.
- Czy będziecie mogli wybrać zdjęcia do foto-książki/albumu oraz jaki będzie ich układ?
Ja mam tak z moim mężem, że w jego ocenie ładne zdjęcie to takie, które jest w pełni ostre, a nie koniecznie patrzy na kadr, ja natomiast oceniam zdjęcia dodatkowo po kadrach i uchwyconych emocjach. Więc może się okazać tak, że fotografowi będą podobać się zdjęcia – poprawne technicznie, ale nie koniecznie takie które będziecie chcieli, aby znalazły się w foto-książce.
- W jakim terminie będzie mogła odbyć się sesja plenerowa?
Warto to od razu ustalić, aby potem nie okazało się, że Waszą sesją plenerową będzie np. sesja w ogrodzie przy sali weselnej? Albo, że na plener będziecie czekać kilka miesięcy.
- Czy fotograf posiada licencję od kurii na wykonywanie zdjęć w kościele?
Jest ona wymagana we wszystkich kościołach w Polsce. Co prawda może się okazać tak, że ksiądz nawet nie porosi o jej okazanie, ale co jeżeli stanie się inaczej, a fotograf nie będzie jej mieć? Może wówczas być tak, że nie dostanie on zgody na wykonanie swojej pracy w kościele i nie będziecie mieć zdjęć z ceremonii ślubu. Nie słuchajcie tłumaczeń, że wyrobienie takiej licencji jest czasochłonne itp. Dla fotografa jest to jedno spotkanie, na którym zostanie poinformowany jak przebiega uroczystość ślubu, z których miejsc może fotografować, aby nie przeszkadzać i ową licencję można naprawdę szybko wyrobić.
- Jakie doświadczenie posiada fotograf? I czy pracuje on dodatkowo na etacie?
Jest sporo fotografów na rynku, co dorabia sobie weekendowo fotografując śluby. W przypadku takiej osoby czas oczekiwania na gotowe zdjęcia może się znacznie przedłużyć. Fotograf z dużym doświadczeniem w fotografowaniu ślubów, to pewność, że nie przeoczy on bardzo krótkich, ale jakże znamiennych chwil, jak np. wymiana obrączek podczas ceremonii ślubu.
- Czy w nagłym przypadku (choroba i inne nieprzewidziane okoliczności) zostanie zapewnione zastępstwo?. Jeżeli tak, to czy będzie to osoba na podobnym poziomie?
Każdemu czasem zdarzają się losowe sytuacje. Upewnijcie się, czy prace zaproponowanego zmiennika są na podobnym poziomie i czy fotografuje on w podobnym stylu.
- Jak już jesteśmy przy sytuacjach losowych, to upewnijcie się, czy fotograf dysponuje zapasowym sprzętem?
Bo co się stanie jak np. jego narzędzie pracy w trakcie intensywnej zabawy zostanie wytrącone mu z rąk i zostanie uszkodzone? Czy będzie to oznaczało dla Was koniec zdjęć?
- Czy Wasze zdjęcia będą gdzieś publikowane oraz czy Wy będziecie mieć prawo do ich publikacji?
Upewnijcie się, czy i ewentualnie gdzie fotograf będzie publikował Wasze zdjęcia. Pamiętajcie, że jest potrzebna Wasza zgoda na publikację Waszego wizerunku w środkach masowego przekazu. Nie zapomnijcie, że autorem prac będzie fotograf, więc zapytajcie się go również, czy Wy będziecie mogli publikować jego prace np. w Waszej galerii na portalach społecznościowych.
- Kiedy będziecie musieli zapłacić oraz jak wysoka jest zaliczka/zadatek?
Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli ostatnia transza umówionego wynagrodzenia będzie wpłacona już po odebraniu wszystkich zdjęć.
- Ostatnie pytanie, z pozoru błahe, a mianowicie w jakim obuwiu pracuje?
Każdy fotograf w szczególności w kościele powinien pracować w tzw. „cichobiegach”. A dlaczego? A wyobraźcie sobie teraz Wasz moment przysięgi i ten charakterystyczny dźwięk stukających butów po kościelnych kaflach, na żywo może on być jeszcze mało zauważalny, ale na filmie gwarantuję, że będzie on potwornie irytujący.